Strona Główna
Aktualności
Z życia szkoły, gminy, powiatu...
Godziny otwarcia
Regulamin
Stan czytelnictwa
Księgozbiór
Konkursy
Prace konkursowe
Wystawy
Spotkania autorskie
"Gazetka Biblioteczna"
Koło biblioteczne
Polecamy
Galeria
Publikacje nauczycieli
WDN
Ciekawe linki
Księga gości
Jesteś tu:
348

Prace konkursowe:
Info o konkursie

Karolina Korzeniowska IIIa
I miejsce


Monika Wanot Id
II miejsce


Jakub Staroń IIIa
III miejsce


Ewa Płonka Ic
IV miejsce


Dominika Zientek IIb
IV miejsce


Kamila Woźniak IIIb
V miejsce


Jadwiga Tendera IIIb
V miejsce


Karolina Kozik IIIb
VI miejsce


Patrycja Sojka Id
VI miejsce


Prace z konkursu o Wyspiańskim
Karolina Herzyk
I miejsce


Adrian Sobina
II miejsce


Marek Pipans
III miejsce


Monika Mendrok
III miejsce


Monika Mendrok
III miejsce


Dorota Mazur
Wyróżnienie


Jessica Koloch
Wyróżnienie


Magdalena Mola
Wyróżnienie


Marcin Ziętek
Wyróżnienie


Violet Sojka
Wyróżnienie


Dorota Smolorz
Wyróżnienie


Spotkania autorskie w roku szkolnym 2014/2015

Biblioteka Szkolna Gimnazjum (przy współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Goczałkowicach- Zdroju) serdecznie zaprasza na autorskie spotkanie z Dariuszem Rekoszem, autorem powieści sensacyjno - przygodowych dla dzieci i młodzieży oraz kryminałów i komedii dla dorosłych. Nocne Spotkanie z Detektywami odbędzie się 12/13 czerwca 2015r. (godz. 20.00- 6.00) w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Goczałkowicach- Zdroju. Zapisy w bibliotece szkolnej do dn.25.05.2015 r.
Wstęp wolny.
Ilość miejsc ograniczona!

Dariusz Rekosz (ur. 11 kwietnia 1970 roku w Sosnowcu) – polski pisarz, autor książki dla dzieci i młodzieży Mors, Pinky i tajemnica dyrektora Fiszera, będącej początkiem serii Mors, Pinky i..., z ilustracjami Bohdana Butenki. Autor powieści sensacyjnych dla dzieci i młodzieży – seria Czarny Maciek. Autor cyklu słuchowisk radiowych dla dzieci i młodzieży, pod wspólnym tytułem Detektywów para – Jacek i Barbara, emitowanych w Polskim Radiu Bis. Pisarz, prozaik – autor książki Szyfr Jana Matejki, będącej polską parodią Kodu Leonarda da Vinci. Laureat konkursu Kryminał Gdański (opowiadanie Tajemnica Neptuna). Funkcja Animatora Kultury w Muzeum Hansa Klossa w Katowicach pozwoliła mu (po zamknięciu tejże placówki) na napisanie powieści sensacyjnej (thrillera) zatytułowanego Zamach na Muzeum Hansa Klossa. Honorowy Ambasador Literatury Dla Dzieci i Młodzieży, Kampanii Mama, Tata &... Myself? Laureat dorocznej nagrody (2010) za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, przyznanej przez Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza. Jego książka - "Detektywów para - Jacek i Barbara. Tajemnicza szafa" - uzyskała tytuł Najlepsza Książka na Lato 2012, w kategorii "Dla Dzieci", w plebiscycie internetowym portalu Granice.pl.


Spotkania autorskie w roku szkolnym 2013/2014

W ramach Tygodnia Bibliotek 23 czerwca 2014 r. w Gimnazjum w Goczałkowicach- Zdroju (przy współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Goczałkowicach- Zdroju) odbyło się spotkanie autorskie ze znaną i lubianą pisarką Beatą Ostrowicką.
Po wprowadzeniu, które przygotowała młodzież z Koła Bibliotecznego i przywitaniu, pani Ostrowicka sama już opowiadała o swoim życiu literackim, trochę o sprawach osobistych. Autorka zachwyciła jednak przede wszystkim swoją twórczością, opowiadając o bohaterach i historiach z nimi związanych. Robiła to w sposób bardzo ciekawy. Dowiedzieliśmy się o wielu interesujących historiach.
Później przyszedł czas na pytania. Uczniowie zainteresowani byli szczególnie doborem tematyki utworów. Czy autor identyfikuje się z bohaterami swych książek, skąd czerpie inspiracje? Młodzież chciała też wiedzieć, jak długo twórca pisze książkę, kim autorka chciała zostać kiedy dorośnie? Na te i inne pytania pani Beata odpowiadała bardzo wyczerpująco i chętnie.
Impreza upłynęła w miłej atmosferze. Wszyscy uczestnicy spotkania byli usatysfakcjonowani możliwością bezpośredniego kontaktu z popularną i niezwykłą osobą.
Uczniowie mieli możliwość kupić najnowsze książki pani Ostrowickiej i otrzymać dedykację oraz autograf autora. Zbiory biblioteki wzbogaciły się również, ponieważ też zakupiliśmy kilka najnowszych dzieł autorki.
Spotkanie dostarczyło wszystkim uczestnikom niezapomnianych wrażeń. Pani Beata Ostrowicka bardzo łatwo nawiązuje kontakt ze słuchaczami. Jej opowieści oraz twórczość zaciekawiły uczniów naszego gimnazjum.Spotkania autorskie w roku szkolnym 2012/2013


Na trwający rok szkolny w ramach współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Goczałkowicach- Zdroju planujemy spotkanie autorskie z
Kazimierzem Szymeczko.
Kazimierz Szymeczko mieszka i pracuje w Rudzie Śląskiej. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Śląskim. Jest laureatem międzynarodowego konkursu literackiego Uwierz w siłę wyobraźni. Chętnie odwiedza giełdy staroci, zbiera kubki i lampy naftowe, a w wolnym czasie grywa w gry fabularne RPG, szachy i koszykówkę. Jest autorem "Historii Polski w opowieściach", "Pomolowanej historii" i wielu opowiadań dla młodszych dzieci. Nam szczególnie podobają się książki "Fałszerze w sieci", "Milion w pięć dni" i "Święty w kapeluszu" z serii Miłość, przygoda, historia.
Spotkanie odbędzie się 17 czerwca 2013 roku o godzinie 10.00.

Spotkania autorskie w roku szkolnym 2008/2009


Na bieżący rok szkolny w ramach współpracy z Biblioteką Publiczną w Goczałkowicach- Zdroju planujemy spotkania autorskie z:
- Anną Onichimowską ("Hera moja miłość", "Lot komety", "Samotne wyspy i storczyk";
-Krzysztofem Petkiem ("Mroczny labirynt", "Tajemnica deszczowej nocy", "Czarna walizka", "Kamienna pułapka");
-Bolesławem Paździorem( "Dębina", "Śląskie bajdy", "Radaś pochylow.Opowiadania")


I Spotkanie autorskie z panem Wacławem Kostrzewą

Rozmiar: 37574 bajtów


II Spotkanie autorskie z panem Krzysztofem Petkiem

Rozmiar: 37574 bajtów


Spotkania autorskie w roku szkolnym 2007/2008


I Spotkanie autorskie z panią Ewą Nowak

Rozmiar: 37574 bajtów


W ramach współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Goczałkowicach-Zdroju gościliśmy w naszym gimnazjum znaną pisarkę z Warszawy - panią Ewę Nowak, autorkę dwudziestu książek dla dzieci i młodzieży. Napisała między innymi: "Furteczki", "Koleżaneczki", "Krzywe 10", "Drugi", "Diupa", "Piotruś Kita".
Spotkanie odbyło się w hali sportowej 19 października w godz. 12.00 -13.30, brali w nim udział wszyscy uczniowie naszego gimnazjum. Przebiegało ono w bardzo miłej atmosferze. Spotkaniu towarzyszyła również wystawka poświęcona pisarce. Pani Nowak serdecznie przywitała się z gimnazjalistami i opowiedziała zabawną historię związaną ze starszym bratem, który często jej dokuczał, przezywał , i z którym musiała w dzieciństwie dzielić pokój. Następnie omówiła kilka swoich książek, w których zawarła wątki związane z „niegrzecznym” bratem, dzieciństwem, np.: „Wszystko, tylko nie mięta”, „Środek kapusty”.
Pisarka bardzo chętnie odpowiadała na pytania zadawane przez gimnazjalistów.
Oto niektóre z tych pytań:
Czy miała pani w dzieciństwie swojego idola?
Czy podczas pisania słucha pani muzyki?
Kim są bohaterowie pani książek?
Jakie ma pani zainteresowania?
Co poradziłaby pani początkującym pisarzom?
Czy trudno znaleźć wydawcę?
Z której powieści jest pani szczególnie dumna?

Pani Ewa w ciekawy sposób i z humorem prowadziła swoje spotkanie, nawiązała bardzo dobry kontakt z gimnazjalistami, którym przekazała wiele wskazówek życiowych. Mówiła o odpowiedzialności, obowiązkowości, o przygotowaniu się do wykonywanych prac, o satysfakcji z dobrze wykonanych zadań.
Wizyta ta była bardzo ważnym wydarzeniem kulturalnym w naszej szkole.
Mam nadzieję, iż dzięki współpracy naszego gimnazjum z Gminną Biblioteką Publiczną w Goczałkowicach-Zdroju odbędą się kolejne spotkania ze znanymi osobistościami ze świata literatury, sztuki i kultury młodzieżowej. Mam nadzieję, że takie spotkania przyczynią się do wzrostu czytelnictwa wśród młodzieży naszej szkoły.

II Spotkanie autorskie z panią Lilianą Fabisińską

Rozmiar: 37574 bajtówW ramach współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Goczałkowicach-Zdroju gościliśmy w naszym gimnazjum dziennikarkę, tłumaczkę i pisarkę – Lilianę Fabisińską. Jako autorka utworów dla młodzieży znana jest z serii „Bezsennik”oraz z książek o przygodach Amora, np. „Amor z ulicy Rozkosznej”.
Spotkanie odbyło się w hali sportowej 19 grudnia w godz. 11.40 - 13.30, brali w nim udział wszyscy uczniowie naszego gimnazjum. Przebiegało ono w bardzo miłej atmosferze. Spotkaniu towarzyszyła również wystawka poświęcona pisarce. Pani Fabisińska opowiadała o wykonywaniu pracy dziennikarza, tłumacza oraz o pisaniu swoich książek. Pani Liliana nie uważa się za pisarkę, według niej to zajęcie dodatkowe wykonywane wieczorami, w wakacje, po prostu w wolnym czasie. Pisze, bo lubi to robić, uwielbia również odpisywać na tradycyjne listy. To jedna z jej pasji. Koresponduje z wieloma znajomymi, przyjaciółmi z wielu krajów. Kilkanaście lat temu nawiązała z nimi kontakt, właśnie poprzez odpisanie na listy i tak zostało do dzisiaj. Dzięki tym znajomościom pani Liliana zwiedza wiele krajów, poznaje kulturę wielu narodów. Podróże - to właśnie druga pasja pani Fabisińskiej.
Pani Liliana uwielbia również czytać, próbowała przekonać gimazjalistów do tego, że czytanie jest dla niej czymś tak normalnym, powszednim jak jedzenie posiłków, picie kawy, że towarzyszy jej w każdym dniu, godzinie. Pani Liliana dawała gimnazjalistom ważne wskazówki, by wybierali swoją szkołę, pracę zgodnie z zainteresowaniami, by robili w przyszłości to, co lubią obecnie najbardziej. Mówiła o potrzebie uczenia się języków obcych, by móc porozumieć się z mieszkańcami innych krajów. Przyznała się również do tego, że może kiedyś niekoniecznie lubiła chodzić do szkoły i uczyć się, zwłaszcza przedmiotów ścisłych, natomiast obecnie studiuje i zdobywa kolejne fakultety, bo robi to zgodnie ze swoimi zainteresowaniami . Ukończyła na przykład kryminologię, a obecnie studiuje pedagogikę.
Dziennikarka mówiła również o swoich zainteresowaniach sportowych, kibicuje warszawskiej drużynie, uczestniczy w wielu meczach, wyjeżdża również chętnie na rozgrywki sportowe do innych krajów.

Pisarka bardzo chętnie odpowiadała na pytania zadawane przez gimnazjalistów.
Oto niektóre z tych pytań:

Jakiej słucha pani muzyki?
Kim są bohaterowie pani książek?
Jakie ma pani zainteresowania?
Skąd czerpie pani tematy do swoich utworów?
Z której książki jest pani najbardziej zadowolona?

Pani Liliana w ciekawy sposób i z humorem prowadziła swoje spotkanie, nawiązała bardzo dobry kontakt z gimnazjalistami, którym przekazała wiele ciekawych informacji.
Wizyta ta była bardzo ważnym wydarzeniem kulturalnym w naszej szkole.
Spotkania autorskie w roku szkolnym 2006/2007


I Spotkanie autorskie z panią Małgorzatą Budzyńską

Rozmiar: 37574 bajtów


Dzięki współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Goczałkowicach - Zdroju gościliśmy w naszym Gimnazjum znaną pisarkę dla młodzieży - Małgorzatę Budzyńską. Spotkanie odbyło się w hali sportowej 26 marca w godz. 12.50-14.10, brali w nim udział wszyscy uczniowie naszego gimnazjum. Przebiegało ono w bardzo miłej atmosferze. Spotkaniu towarzyszyła również wystawka poświęcona pisarce. Pani Budzyńska rozpoczęła swoje wystąpienie od informacji o pracy zawodowej. Z wykształcenia jest iberystką, mieszka w Warszawie na Ursynowie, pracowała w turystyce, hotelarstwie. Kilka lat temu wzięła udział w konkursie, najpierw na opowiadanie, później na powieść, i tak zaczęła się jej przygoda z pisarstwem. Pani Małgorzata omówiła tematykę swoich książek, np.: „Chłopakom, którym kiedyś kochałam”, „Ala Makota. Notatnik sfrustrowanej nastolatki cz. 1 i 2”, „Ala Makota. Zakochana cz. 1 i 2”.Opowiadała również pisaniu tekstów piosenek , nagraniach płyt. Piosenki te śpiewa Anna Lubieniecka, wyłoniona drogą castingu, któremu przewodniczyła pani Elżbieta Zapendowska znana z programów: „Idol”, „Jak oni śpiewają” oraz sama pisarka.
Pani Budzyńska chętnie odpowiadała na pytania młodzieży dotyczące jej życia i twórczości.

Oto niektóre z tych pytań:
Skąd pani czerpie pomysły na nowe książki?
Kim pani chciała zostać w dzieciństwie?
Jakie książki lubi pani czytać?
Jak godzi pani pisanie książek i obowiązki domowe?
Czy pisarstwo jest dla pani wystarczającym źródłem utrzymania?
Pisarka w ciekawy sposób i z humorem prowadziła swoje spotkanie, opowiadała dowcipy, przytaczała historie ze swojego życia, czytała ciekawe fragmenty swoich książek. Wizyta ta była bardzo ważnym wydarzeniem kulturalnym w naszej szkole.

Wypowiedzi uczniów klas I i II o spotkaniu:
• Podobało mi się spotkanie z tą pisarką, ponieważ bardzo dużo mówiła na temat swojej pracy i potrafiła odpowiedzieć na każde pytanie.”
• Nie podobało mi się spotkanie z Małgorzatą Budzyńską, bo było zbyt długie i nudne.”
• Podobało mi się spotkanie z pisarką, bo bardzo ciekawie opowiadała o początkach swojej pracy.”
• Nie podobało mi się spotkanie, ponieważ nie lubię literatury.”
• Pani Małgorzata Budzyńska ciekawie opowiadała nam o swoim życiu i pisaniu”.
• Spotkanie było ciekawe, pisarka dużo mówiła na temat czerpania pomysłów i początkach pisania”.
• Podobały mi się dowcipy pisarki”.
• Nie podobały mi się piosenki”.

II Spotkanie autorskie z panią Martą Fox

Rozmiar: 37574 bajtów


Dzięki współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Goczałkowicach Zdroju gościliśmy w naszym Gimnazjum znaną poetkę, powieściopisarkę i eseistkę - panią Martę Fox. Urodziła się 1 stycznia 1952 w Siemianowicach Śląskich. Maturę zdała w Liceum im. W. Broniewskiego w Katowicach, następnie studiowała filologię polską na Uniwersytecie Śląskim, którą ukończyła w 1974 roku. Studium Podyplomowe przy UŚ w zakresie filologii polskiej ukończyła w 1982 roku. W latach 1974-1995 uczyła języka polskiego i pracowała jako bibliotekarka w V Liceum Ogólnokształcącym im. W. Broniewskiego w Katowicach. Zrobiła także drugi stopień specjalizacji pedagogicznej. Od 1983 zajmuje się dziennikarstwem...Debiutowała w 1989 r. opowiadaniem „Gra” (Grand Prix w Konkursie Literatury Miłosnej w Lubinie, druk w „TAK i NIE”). Jest autorką 24 książek.

Spotkanie odbyło się w hali sportowej 14 listopada w godz. 10.00 -11.25, brali w nim udział wszyscy uczniowie naszego gimnazjum.Spotkaniu towarzyszyła również wystawka poświęcona pisarce. Przebiegało ono w bardzo miłej atmosferze. Pani Fox rozpoczęła swoje wystąpienie od wprowadzenia gimnazjalistów w poezję, przytaczała historię nastolatków, którzy pisząc sms-y, korzystali z fragmentów wierszy o tematyce miłosnej.Również omówiła swoją powieść "Niebo z widokiem na niebo", w której poezja przeplata się z prozą. Pisarka zaprezentowała również fragment książki w wersji audiobookowej "Święta Rita od rzeczy niemożliwych"
Pani Fox chętnie odpowiadała na pytania młodzieży dotyczące jej życia i twórczości.
Oto niektóre z tych pytań:
Jak długo pisała pani cykl powieści "Pierwsza miłość"?
Kim pani chciała zostać w dzieciństwie?
Dlaczego wybrała pani zawód pisarki?
Jakie ma pani hobby?
Jak godzi pani pisanie książek i obowiązki domowe?
Z której powieści jest pani szczególnie dumna?

Poetka w ciekawy sposób i z humorem prowadziła swoje spotkanie, opowiadała o swoich córkach, mężu i psie, który wabi się "Mordek" lub "Mordas". Przytoczyła wątek swoje córki, która nie lubiła czytać książek i żeby zachęcić ją do czytania, napisała dla niej książkę:"Batoniki Always miękkie jak deszczówka"
Wizyta ta była bardzo ważnym wydarzeniem kulturalnym w naszej szkole.
Mam nadzieję, iż dzięki współpracy naszego gimnazjum z Gminną Biblioteką Publiczną w Goczałkowicach Zdroju odbędą się inne spotkania ze znanymi osobistościami ze świata literatury, sztuki i kultury dziecięcej i młodzieżowej. Może takie spotkania przyczynią się do zwiększenia czytelnictwa wśród młodzieży naszej szkoły.


Rozmiar: 82191 bajtów

(Więcej zdjęć z tego spotkania można obejrzeć w zakładce Galeria)

Wypowiedzi o spotkaniu gimnazjalistów z klasy III

"Spotkanie z panią Fox było bardzo interesujące, potrafiła nas rozbawić."/Jessica/
"Spotkanie z Martą Fox było miłym doświadczeniem. Dobrze nawiązała z nami kontakt."/Magda/
"Pani Marta Fox potrafiła zaciekawić uczniów i do nich dotrzeć. Przekonała nas, że poezja nie jest trudna."
"Było to jedno z najciekawszych spotkań z autorem, jakie były w naszej szkole."/M.M./
"Spotkanie z panią Fox było interesujące, szczególnie ze względu na to, że opowiadała historie ze swojego życia."/Jenny/
"Moim zdaniem spotknie z panią Fox było ciekawe, dowiedzieliśmy się dużo o jej życiu."/Jacek/
"Spotkanie z panią Fox było nudne i niepotrzebne."/Alek/

Spotkania autorskie w roku szkolnym 2005/2006


I Spotkanie autorskie z panią Beatą Ostrowicką

Rozmiar: 37574 bajtów

W ramach współpracy Gimnazjum w Goczałkowicach Zdroju z Gminną Biblioteką Publiczną w Goczałkowicach Zdroju w dniu 6 marca br. odbyło się w naszym gimnazjum spotkanie autorskie z panią Beatą Ostrowicką - pisarką dla dzieci i młodzieży, autorką takich książek jak: "Zła dziewczyna"; "Niezwykłe wakacje"; "Strychowe opowieści"; "Świat do góry nogami" itp.
Spotkaniu towarzyszyła również wystawka poświęcona pisarce, a największą popularnością cieszyły się plakaty wykonane przez gimnazjalistów przedstawiające okładki książek napisanych przez naszego gościa.
Spotkanie to przebiegało w bardzo sympatycznej atmosferze, brali w nim udział wszyscy uczniowie naszego gimnazjum (około 290 uczniów ). Młodzież chętnie rozmawiała z pisarką, padło mnóstwo pytań, na które bardzo szczegółowo pani Beata starała się odpowiadać. Oto niektóre z nich:
-W jakim wieku napisała pani pierwszą książkę?
-Jakie otrzymała już pani nagrody i wyróżnienia?
-Czy w wolnym czasie czyta pani książki?
-O jakiej tematyce będą pani kolejne książki?
Wizyta ta była bardzo ważnym wydarzeniem kulturalnym w naszej szkole.
Mam nadzieję, iż dzięki współpracy naszego gimnazjum z Gminną Biblioteką Publiczną w Goczałkowicach Zdroju spotkanie to zainauguruje cykl spotkań ze znanymi osobistościami ze świata sztuki i kultury dziecięcej i młodzieżowej. Może takie spotkania przyczynią się do zwiększenia czytelnictwa wśród młodzieży.

Rozmiar: 82191 bajtów

II Spotkanie autorskie z panem Markiem Szołtyskiem

Rozmiar: 7502 bajtów

W ramach współpracy Gimnazjum w Goczałkowicach Zdroju z Gminną Biblioteką Publiczną w Goczałkowicach Zdroju 24 maja 2006 roku odbyło się w naszym gimnazjum kolejne spotkanie autorskie, tym razem z panem Markiem Szołtyskiem, artystą piszącym o Śląsku, nauczycielem historii, autorem takich książek jak: "Papież na Górnym Śląsku", "Śląsk, takie miejsce na ziemi", "Żywot Ślązoka poczciwego", "Ilustrowany słownik gwary śląskiej", "Biblia Ślązoka", "Śląskie podróże", "Elementarz śląski", "Kuchnia śląska", "Ślązoczki piykne są".
Spotkaniu towarzyszyła również wystawka poświęcona pisarzowi. Młodzież naszego gimnazjum w ramach przedmiotu- edukacja regionalna- korzysta z wielu publikacji Marka Szołtyska, dlatego też nasz gość nie był gimnazjalistom zupełnie obcy.
Spotkanie to przebiegało w bardzo sympatycznej atmosferze, brali w nim udział wszyscy uczniowie naszego gimnazjum. Młodzież chętnie rozmawiała z pisarzem. Nasz go?ć mówił o potrzebie kultywowania obyczajów i gwary ?ląskiej, prezentował swoje najnowsze książki, czytał najciekawsze fragmenty. Opowiadał w sposób barwny, z humorem. Oto niektóre dowcipy odczytane przez pisarza z książki "Ślązoczki piykne są":

Włażą dwie głodne baby do cukierni i godają:
-Dejcie nom cołko dorta, ale zaro ją pokrejcie, bo ją zjymy na miyjscu!
-A na wiela wom konsków pokroć, na sześć czy na dwanoście?
-Toć, że na sześć, bo dwanostu mogymy niy zjeść!
Mały Karlik zaglądo na film o Indianerach i pyto sie taty:
-Czamu oni sie malują?
-Bo idą na wojna!- odpowiada tatulek
-To jak nasza mama?

Wizyta ta była bardzo ważnym wydarzeniem kulturalnym w naszej szkole, była wspaniałą lekcją edukacji regionalnej.

Rozmiar: 86186 bajtów
kontakt: biblioteka.gim.gocz@gmail.com